Giresun Haberleri

Jeoradar Çalışmalara Büyük Kolaylık Getiriyor

0

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatları doğrultusunda şehrimizde uygulamaya konulan jeoradar sistemiyle birlikte yer altının röntgeni çekiliyor.

Belediye Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak yeni oluşturulan ekip bir mahallede ana hat çalışmalarını tamamladı.

Bu kapsamda, geride kalan iki aylık süreçte jeoradar ekibi tarafından Aksu Mahallesi’ndeki ana hat tarama çalışmaları bitirildi. Ana hatlarda yapılan ve 25 bin 290 metrekareyi kapsayan alan taranıp sayılaştırıldı ve koordinatları çıkartılarak haritalandırıldı.

Jeoradar uygulaması ile yer altında bulunan belediyeye ait kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu hatları ile diğer kurumların hatlarının (elektrik, doğalgaz, telekom) tespiti yapılırken, kayıp rögar ve kayıp vanalarda bulunuyor. Uygulamayla birlikte tüm hatların konumları, çapları, cinsi ve uzunlukları belirlenerek, şehrin mevcut altyapısı artık daha kontrollü hale geliyor. Boruların güzergâhı noktasal olarak tespit edilirken, yapılacak bir çalışmaya büyük kolaylık getiriyor. Yanlış noktayı kazma riski ortadan kalkarken, yer altındaki hatların konumu sistemden görüleceği için, yapılacak bir çalışma daha sağlıklı ve daha güvenli yürütülebilecek.

Diğer yandan, jeoradar uygulamasıyla birlikte Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nün 20 çalışmasına eşlik edilerek hat tespiti yapıldığı ve çalışmaya kolaylık getirildiği bildirildi.

Aksu Mahallesi’ndeki ana hat çalışmalarının ardından ara sokaklarda da uygulamanın devam edeceği, çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte diğer mahallelerde uygulamanın devam edeceği açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım