Giresun Haberleri

Kafkas Cephesinin Son Savunma Hattı Alucra…

0

Alucra Merkez Derneği’nin girişimi ile gündeme çıkarmayı çok istediğimiz I. Dünya Savaşının tarih kitaplarında yer almayan Kafkas Cephesinin son savunma hattını sizlerle paylaşıyoruz.

Alucra Merkez Derneği Başkanı Aydın Bodur “Rusların durdurulduğu bu cephenin bilinmesi, gereken vefayı ve saygıyı görmesi, tarih kitaplarında hak ettiği yeri alması adına yapacağımız çalışmaların ilk adımını atıyoruz. Alucra ilçemiz ve Giresun ilimizde bir algı oluşması amacıyla bu paylaşımı yapıyoruz.

 

Özetle; yazıyla kışıyla 2,5 yıl bu dağlarda bir milletin kaderini tayin eden kahramanlara vefa adına. Bu cephe düşmüş olsa Amasya düşecek, belki Ankara düşecekti. Zor şartlar altında; 3000 rakımlı dağların keskin ayazına, kar ve kışına, açlığa, hastalığa, düşmana karşı Bu milletin direnişinin bir başka özeti olan Gâvur Dağları Cephesinin kahramanlarına, sırtıyla cepheye buğday taşıyan, çiftini çubuğunu bırakıp cepheye giden, iki öküzünün birini askere yiyecek olarak veren Yerel Alucra Halkına vefa adına bir adım daha atıyoruz; bir gün bu dağlara şehitler abidesi dikebilme azmiyle” dedi.

Haber: Kadir Bekiroğlu / Alucrahaber.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım