Giresun Haberleri

Öz Sağlık İş Sendikası 8 Yaşında

0

Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık İş Sendikasının 8. Kuruluş Yıl Dönümü etkinlikleri Ankara’da Başkanlar Kurulu, Pandemi Şehitlerini Anma ve Yıldönümü Programı ile birlikte gerçekleştirildi. Toplantıya Öz Sağlık-İş Sendikası Giresun İl Başkanı Hamza Türkmen de katıldı.

Sendikamız 8. Kuruluş yıl dönümü programı, Covıd 19 döneminde hayatını kaybeden pandemi şehitleri anısına okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilaveti,  Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında üst üste şampiyonluklar kazanan Hafız Öğrenci Halil İbrahim Ergül yaptı. Kuran-ı Kerim okunurken ekranlara pandemide hayatını kaybeden sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin görüntülerinin gelmesi, salonda duygusal anlara neden oldu.

Hayatını kaybeden sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin anılmasından ardından 8. Kuruluş Yıldönümü programına geçildi.

“Allah Bizi Hak Mücadelesinde Aziz, Üyelerimiz Ve Tüm İşçiler Adına Kazanımlı Kılsın”

Sendikamızın 8. Kuruluş Yıldönümü ve Pandemi Şehitleri’ni Anma Gecesi’nde sözlerine İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un Cenk Marşı Şiirinin sözleri ile başlayan Genel Başkanımız Devlet Sert, teşkilatımızı “ İstiklalin ve istikbalin şairi Mehmet Akif Ersoy’un işaret ettiği yiğitler… Bayrağı çekip en ön safta mücadele eden yiğitler… Zulme, zalime, haksızlığa dur diyen yiğitler… Alın terinin, emeğin ilk sahibi yiğitler… Sağlığın, sosyal hizmetin neferi dava arkadaşlarım…8. kuruluş yıldönümü programımıza hoş geldiniz safalar getirdiniz” sözleri ile selamladı.

Sert, gecede yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Başta kurucularımız olmak üzere inançla, azimle, yılmaz bir mücadele ile Sendikamız Öz Sağlık-İş’i bugünlere taşıyan tüm kadrolara, üyelerimize, temsilcilerimize, il başkanlarımıza, şube başkanlarımıza, geçmişten bugüne tüm Genel Merkez yöneticilerimize, Genel Merkez çalışanlarımıza, Hizmet İş sendikamızın kurucusu, Sendikal hayatta tecrübelerine sığındığımız ağabeyimiz Hüseyin Tanrıverdi’ye, gölgesinde büyüyüp güçlendiğimiz yüce çınar HAK-İŞ Konfederasyonumuza, her zaman en kuvvetli şekilde desteğini gördüğümüz Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a en kalbi muhabbetlerimi sunuyor, hoş geldiniz diyorum.

Kuruluşumuzdan bugüne kadar sendikamız çatısı altında görev yapmış olup ebediyete intikal eden tüm mensuplarımıza, az önce gözlerimiz yaşararak ekrandan görüntülerini izlediğimiz PANDEMİ ŞEHİDİ bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçisi kardeşlerime Cenab-ı Hakk’tan rahmet diliyorum.

Hüzün ve sevinç birbirinin kardeşi. Hayatın, kitabın tam ortası. İkisi de bizim için. O yüzden bugün burada bu iki kardeşin birlikteliğini yaşıyoruz.

“Hizmet İş Sendikamızın Küçücük Odasında Başlayan Mücadelemiz, Bugün Salonlara Sığmıyor”

Hizmet-İş Sendikamızın küçücük bir odasında, emanet eşyalarla, emanet paralarla başlattığımız Öz Sağlık İş Sendikası mücadelesi, ilmek ilmek, emek emek örülerek bugünkü salonlara, binalara taşındı. Yüzlerle ifade ettiğimiz üye sayımız yüzbinlerle ifade edilir hale geldi. Yok sayılan mücadelemiz Türkiye’nin en büyük işçi sendikası sıralamasında 3.lüğe oturdu. Sağlık ve sosyal hizmet iş kolunun LİDERİ, Dünya Sivil Toplum Kuruluşları arasında ROL MODEL Sendika sıfatını getirdi. Cenab-ı Hakka ne kadar şükretsek, ne kadar hamd etsek az. 200 binlere ulaşan bu ses, bu nefes, gecesini gündüzüne katan sağlık ve sosyal hizmet işçisinin sesi, nefesi.

Bugün çalışmalarımızı sürdürdüğümüz mevcut Genel Merkez Binamız, yeni aldığımız 10 katlı Genel Merkezimiz,  illerimizde aldığımız tüm mülklerimiz, üyemize ulaşmak adına kullandığımız araçlarımız, kalemine kadar, bir toplu iğnesine kadar sahip olduğumuz ne varsa, bu üyenin, bu teşkilatın, bu büyük öz sağlık-iş ailesinin…

Biliyoruz ki bu makamlar geçici, biliyoruz ki bu koltuklar geçici, biliyoruz ki bu emanet ömür geçici. Önemli olan bu gök kubbede hoş bir sada bırakmak. Önemli olan, emeğin hakkını korumak işçinin alın terine sahip çıkmak. İşte biz bunu yapıyoruz, bunu yapmaya çalışıyoruz ve bu görevde olduğumuz sürece bunu yapmaya devam edeceğiz.

Sendikacılık, üyeye hizmet, haklarda kazanım, kazançlı sözleşme, itibarın korunması vs. Bunların hepsi zaten görevimiz, hepsi bir şekilde yapılıyor. Ama biz HAK-İŞ değerleri ve ilkeleri öncülüğünde sendikacılık yaparken üzerimize başka görevler, başka sorumluluklar da alıyoruz. Değerler Sendikacılığı yapıyoruz. Bunu yaparken, maneviyatımıza, mukaddesatımıza sahip çıkıyoruz.

Ülkemize, devletimize, vatanımıza, bayrağımıza, topraklarımıza sahip çıkıyoruz. Demokrasimize, milli değerlerimize, yüce milletimizin iradesine sahip çıkıyoruz. Elimiz vicdanımızda çalışırken, o eli mazluma, çaresize, zorda kalmışa da uzatıyoruz. Kadim medeniyet değerlerimizi önceleyerek sendikacılık yapmaya çalışıyoruz. Bugün 8 yaşında genç, dinamik bir kadroya sahip, enerjisi yüksek, çabalarımız karşısında Allah’ın lütfettiği başarılarla anılan bir Sendika olduk. Bu büyük ailemizin nice 8, nice 18, 28’li yaşlarını da birlikte kutlamak, nasip olsun. Allah bizi hak mücadelesinde aziz, üyelerimiz ve tüm işçiler adına kazanımlı kılsın. Allah sizlerin emeklerini, bu teşkilatın mücadelesini korusun, kazançlı, hayırlı, bereketli kılsın”

“8 Yılda Kazanılan Bu Başarıya Duygulanmamak Elde Değil. Çalıştık, Daha Çok Çalışacağız”

Sendikamızın 8. Kuruluş yıldönümü ve Pandemi Şehitlerini Anma Gecesi’ne katılan Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan, teşkilatımızla birlikte bu güzel ana şahitlik etmek istediği için katıldığını ifade ettiği törenimizde kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Öz Sağlık İş Sendikası’nın 8 yıl gibi kısa bir zamanda ülke genelinde teşkilatlanma çalışmalarını tamamlamış olmasının büyük bir başarı olduğunu, üye sayısı ile işkolunda Türkiye’de lider sendika konumuna yükseldiğini hatırlatan Arslan, “ Kuruluşu ile birlikte taşerondan kazanılan bir başarı büyüyerek bugün insanı duygulandıran, gururlandıran bu büyük başarıya dönüşmüştür.  Emek veren herkese sonsuz şükranlarımızı iletiyoruz. Bugünkü başarı ile çok duygulanıyoruz, çok gururlanıyoruz. Hep birlikte çok çalıştık bunu sağlamak için, devam ettirmek için de daha çok çalışacağız” dedi.

“Öz Sağlık-İş Gıpta Edilecek Bir Birlik ve Beraberlikle İlerliyor”

8.Kuruluş yıldönümüne katılarak teşkilatımızı selamlayan Hizmet İş Sendikası Kurucu ve Onursal Genel Başkanı, AK Parti 22.23.24. Dönem Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Sendikamızın gerçekleşen 3. Olağan Genel Kurul ve son Başkanlar Kurulu izlenimlerini aktardı, “ Öz Sağlık İş Sendikası, gıpta edilecek bir birlik ve beraberlikle ilerliyor” dedi.

Tanrıverdi, yıldönümü ve Pandemi Şehitleri’ni anma gecesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sağlık ve sosyal hizmet işçisinin dayanışmasını ortaya koyan, güçlü teşkilat yapısını ortaya koyan bu birlik ve beraberliğiniz, geleceğe koyduğunuz büyük hedefler ve ufuklarla daha da önemli hale geliyor.  Bu anlamda Öz Sağlık İş Sendikamızın çok değerli Genel Başkanı ve yönetim kurulumuzu tebrik ediyorum.

Biz Hizmet İş Sendikası’nı kurarken, Türkiye’nin konjonktürü kardeşin kardeşe kırdırıldığı, sokakların bölündüğü, insan değerinin kalmadığı bir ortamdı. Böylesi bir ortam için kullanılan bir Çin atasözünü hatırlatmak isterim, “karanlığa küfredeceğine bir mum yak” demişler. Biz de inanmış o gün ki karanlık ortamdan kurtulmak isteyen ideolojik sendikacılığın hâkim olduğu, yıkıcı sendikacılığın hâkim olduğu dönemde ilkeli, demokratik sendikacılığı ortaya koymak istedik.

İşte böylesi bir ortamda 7 inanmış adam yola çıktık, Allah’a sığındık, kardeşlerimizin gücünü arkamıza aldık ve durmak yok yola devam diyerek bugünlere geldik. Şu an Öz Sağlık İş, 8. yılını kutluyor. Bizim 8. yılımıza baktığımız zaman kıyas ettiğimizde doğrusu aynı imkânlara sahip değildik. O gün ki şartlarda ekonomik olarak imkânımız olmadığı gibi, üye sayısı olarak da gücümüz yoktu.

Ama bugün Öz Sağlık-İş Sendikamızın 8. Yaşını kutlarken şükrediyorum, takdir ediyorum gayreti olan herkesi ama herkesi bu sendikanın iş kolunda lider, Türkiye de 3. büyüklükte sendika olması haline getiren herkesi tebrik ediyorum, takdir ediyorum ve alkışlıyorum. Gerçekten dile kolay 200 bin üye ile anılmak sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da sendikal anlayışınızı ortaya koyması takdire şayandır.

Elbette bunda en büyük paylardan birisi de Konfederasyonumuzun çok değerli Genel Başkanı Mahmut Arslan’ındır. O, Öz Sağlık-İş Sendikasını korurken, gölge olurken onun büyümesini arz ederken bugünlerin özlemi ile ufuk açtı bizlere, hepimize.

HAK-İş’in gerek sendikal faaliyetleri, gerek demokratik duruşu, gerekçe mazlum ve mağdur coğrafyalardaki kardeşlerine yönelik faaliyetleri, ilkeli sendikal ve sivil toplum kuruluşu duruşunun eseridir. Bugün Öz Sağlık İş Sendikamızın faaliyetlerine baktığımızda aynı ilkeleri aynı duruşu görmekten son derece mutluyuz.

Sendikamız sağlık ve sosyal hizmet işkolunda karanlığa bir mum yakacak cesareti göstermiş, bugün üye sayısı ile Türkiye’nin en büyükleri arasına girmiştir. Dilerim Öz Sağlık İş Sendikası daha nice 8’li yıllarında itibarına daha çok itibar, üyesine daha çok üye katar. Bugün 200 binlerden söz ederken yarın 2 milyonlardan söz eder. Teşkilat bütünlüğünüz zaten bunu müjdeliyor”.

8.Kuruluş Yıl Dönümü Pastası Kesildi

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Genel Başkan Devlet Sert, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası Kurucu ve Onursal Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş ve Süleyman Doğan, Denetim ve Disiplin Kurulu üyelerimiz 8. Kuruluş yıl dönümü anısına bir pasta kesti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım