Giresun Haberleri

Sisdağı Su Projesine İtiraz Etmeye Hazırlanıyorlar

0

Görele’nin, Zıva Vadisinde bulunan 5 köy muhtarı dava açabilmek için köy ihtiyar heyetinden yetki aldılar. Koyunhamza Köyü Muhtarı Erkan Gökdemir, Beyazıt Köyü Muhtarı Mehmet Yayla, Çatakkırı Köyü Muhtarı Hüseyin Öztürk, Şenlik Köyü Muhtarı Ali Emanet, Köprübaşı Köyü Muhtarı Turgut Aydemir, köy ihtiyar heyetinden su projesine itiraz edebilmek ve dava açabilmek için 5 köyün muhtarları yetkilendirildi.

Konu ile ilgili yaptıkları ortak açıklamada “Bayazıt Köyü Muhtarı Mehmet Yayla, Çatakkırı Köyü Muhtarı Hüseyin Öztürk, Koyunhamza Köyü Muhtarı Erkan Gökdemir, Şenlik Köyü Muhtarı Ali Emanet ve Köprübaşı Köyü Muhtarı Turgut Aydemir olarak bir araya gelerek Zıva Vadisine kurulacak “ikinci ihanet tuzağına” karşı Ordu İdare Mahkemesinde açılacak dava için köy tüzel kişiliği olarak bizleri temsil edecek olan avukatlık bürosuna vekaletlerimizi noter aracılığıyla göndermiş bulunmaktayız. Dava dilekçemiz hazırlanmış olup birkaç gün içinde mahkemeye başvuru yapılacaktır. Şunu buradan tekrar hatırlatmak isteriz ki, bizlerin her türlü uzlaşma çağrısını dikkate almadan yöre halkına danışmadan yapılacak girişimlere karşı hukuki zeminde mücadelemiz devam edecektir. Çağrılar yaptık, ziyaretlerde bulunduk, gelin anlaşalım dedik ve hatta alternatif öneriler sunduk ama ne yazık ki dikkate alınmadık.

Oysaki bizler her yerde söyledik ve söylemeye devam ediyoruz; Çavuşlu’da bizim, Görele’de bizim. Gelin bu problemi beraber çözelim istedik. Ama bütün taleplerimiz siyasilerin ve bürokratların engellerine takıldı. Bizler hiçbir şeyde olmadığı kadar kararlıyız ve bu kararımızı buradan tekrar duyurmak isteriz: Deremize, değirmenimize, ormanımıza, yaylamıza, hayvanlarımıza, çevremize sahip çıkmaktan asla geri adım atmayacağız. Ve bu süreçte öğrendik ki, yalnızca çifte projeyle deremiz kurutulmayacakmış. Bölgeye açılacak “taşocağı” ve “beton santrali” ile ormanımızın da mahvedileceğini yeni öğrenmiş durumdayız. Bize açıktan söylemedikleri başka ne tür olumsuzluklar yaşanacağını henüz tam kestirebilmiş değiliz. Ama şunu açıkça görüyoruz ki vadimiz dışındaki köylerimiz de her geçen gün mücadelemize katılıp bizlere destek veriyor. Bu haklı davamızda bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyoruz. Haklıyız, mücadele ediyoruz, sonuçta kazanan biz olacağız” dediler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım