Giresun Haberleri

TOÇDER Orman Yangınlarına Kayıtsız Kalmadı

0

Şebinkarahisar’da faaliyet gösteren Toprağın Çocukları Derneği (TOÇDER)  yanan ormanlarımızın bir bölümünde “Şebinkarahisarlılar Hatıra Ormanı” oluşturmak için ağaç dikim kampanyası başlattı.

Cennet vatanımızın birçok noktasında başlayan ya da başlatılan orman yangınlarına yine memleketimizin duyarlı derneği TOÇDER sesiz kalmadı. Şebinkarahisar Belediyesi, siyasi parti temsilcileri, Şebinkarahisar bağlantılı tüm sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflarla görüşerek kampanyalarına destek ve birlikte hareket etme çağrısında bulundular.

TOÇDER Başkan Yardımcısı Mahmut Tombul konu ile ilgili gazetemize yapmış olduğu açıklamada şu sözlere yer verdi; “Biliyorum ki son zamanlarda ülkemizin birçok yerindeki orman yangınları hepimizi derinden üzdü. Hepimiz bu durumun bizde yarattığı ruhsal çöküntü ile sosyal medya hesaplarından konuya hassasiyet ve önem gösterdiğimizi duyurduk. Ama artık somut bir adım atalım. Yediden yetmişe tüm Şebinkarahisarlılar olarak el ele, gönül gönüle bu ağaçlandırma kampanyasına katılarak fidan bağışı yapalım.

Birçok ülkede iklim değişikliği ve kuraklık etkili olmaya başladı. Türkiye’de ısınıyor, kuraklık ve susuzluk önümüzdeki yılların en büyük problemi olacak. Ülke olarak tedbir alınmalı. Yağmur ve yağış için ormanlar korunmalı, ağaçlandırma seferberliği başlatılmalı. Bu seferberlik hiç sonlandırılmadan belli periyot aralıklarıyla devam etmeli.

Son on yılda 60 bin hektar ormanlık alan yandı. Daha akılda kalıcı olması açısından son on yılda 85 bin futbol sahası kadar ormanlık alanımız kül oldu!

Bir kaç tespitte bulunmak istiyorum.

  • Yangına karşı tüm toplumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar artırılmalı.
  • Koruma önlemleri, müdahale planları tekrar gözden geçirilmeli.
  • Acil müdahale ekipleri, kara ve hava araçları, donanımlar, teknolojik açıdan daha da güçlendirilmeli.
  • Gönüllü orman timleri oluşturulmalı.
  • Siyasi partiler el ele vermeli. Konu doğa, tabiat, çevre ve orman olunca bu kavramların partisi olmaz deyip yumruklar masaya vurulmalı. Cezalar yetersiz mi? Hemen gerekli yasal düzenlemeler yapılarak ivedilikle uygulanmalı.

Ben de Toprağın Çocukları Derneği Başkan Yardımcısı olarak yanan ormanlık alanlarımız arasından bize gösterilecek alana oluşturacağımız  “Şebinkarahisarlılar Hatıra Ormanına” 50 adet fidan bağışı yaparak fidan bağış kampanyasına katılıyorum. Bu çağrıya kayıtsız kalmayalım. İş adamlarımız, esnaflarımız,  çiftçimiz, tüm doğa ve tabiat dostları sıra sizde.

Hatıra Ormanına katkıda bulunmak isteyenler için:

Toprağın Çocukları Ağaçlandırma Derneği

Ziraat Bankası IBAN: TR54 0001 0001 2696 4467 1550 01

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım