Giresun Haberleri

Türkiye’nin En Uzun 3. Tüneli Tek Tüpten Hizmete Girdi

0

Yapımına 2015 yılında başlanılan Eğribel tünelinin geçici olarak tek tüpünden ulaşım verilmeye başlandı. Tünelin tek tüpü kış ayı boyunca ulaşıma açık olacak. Sadece Şebinkarahisar’a has olmayan ve Alucra, Çamoluk ilçeleri başta olmak üzere Giresun il merkezi, limanın daha aktif hale gelmesi ve Karadeniz bölgesini İç Anadolu bölgesine bağlayan önemli güzergâhlardan olan 5 bin 900 metre uzunluğundaki Eğribel tünelinin bir tüpü çift yönlü olarak ulaşıma açıldı.

Yapımına 2015 yılında başlanan 2 bin 200 metre rakımlı Eğribel geçidinde inşa edilen çift tüplü Eğribel tünelinin 5 bin 900 metre uzunluğunda olan bir tüpü siyasi girişimler neticesinde çift yönlü olarak ulaşım açıldı. Türkiye’nin en uzun üçüncü tüneli olma özelliğine sahip Eğribel tünelinin ulaşıma açılmasıyla birlikte mevcut 4 dakikada seyahat süresi ve konforlu ulaşım ile kış aylarında 1 saate yakın fayda sağlarken, yolun kapanma ihtimalinin de önüne geçilecek.

Mart’a Kadar Açık Olacak

Çetin kış şartlarında geçit vermeyen Eğribel Tüneli Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun talimatıyla tek tüpten ulaşıma açılırken, tünel kış ayları boyunca ulaşıma açık olacak. Eğribel Geçidi’nde Mart ayı sonuna kadar etkisini sürdüren kış mevsimi boyunca açık olacak tünel, karların erimesiyle ulaşıma kapatılacak.

Diğer Tüpte Çalışmalar Zorunlu Olarak Durdu

Ulaşıma açıldıktan sonra mecburi olarak diğer tüpteki yol yapım çalışmaları da sona erdi. Çalışmaların devam edebilmesi için ulaşıma açılan tünel bahar ayı ile birlikte yeniden ulaşıma kapatılacak ve diğer tüpteki yapım çalışmaları da yüklenici firma tarafından yeniden başlayacak.

Son Çileden Sonra Açıldı

Geçen hafta Eğribel Geçidinin yoğun tipi ve kar yağışı nedeniyle kapanan ve çok sayıda vatandaşın da yolda kaldığı ve geri dönmek zorunda olduğu görüntüler de büyük ses getirirken tünelin açılmasında etkili olduğu belirtiliyor.

Nejat Okuyar: “Çok Emekler Var”

AK Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat Okuyar, Eğribel tünelinin yarım asırlık bir hayal olduğunu belirterek, “Allah’a çok çükür bu günleri gördük. Eğribel tüneli gerçekten Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerimizin yarım asırlık hayaliydi. Hatta geçen hafta yaşadığım bir olayı anlatayım. 80 yaşında bir amcamız tünelin açılmasının gecikmesini duyunca çok üzülmüş. Dedi ki benim ömrüm vefa etmeyebilir. Bir kez de olsa beni o tünelden geçir demişti. Şimdi o amcamızı getirdim. Gerçekten sözde bir hayal değildi. Bu bölgenin hayaliydi. Bu tünelin arkasında çok büyük emekler var. Özellikle Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı’nın 2009 yılında aday olmasıyla birlikte süreç başlamıştı. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin çok büyük emekleri var. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, destekleriyle bu hizmeti bize kazandırdı” dedi.

Bakan Karaismailoğlu da paylaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sosyal medya hesaplarından Eğribel Tüneli paylaşımı yaparak “Yoğun kış şartlarında kesintisiz ve güvenli ulaşım sağlamak için 5 bin 900 metre uzunluğundaki Eğribel Tünelimizin sağ tüpünü bugün geçici olarak trafiğe açtık!” dedi.

Resmi Tören Daha Sonra

Tünelin ulaşıma açılmasıyla ilgili herhangi bir tören yapılmazken, tünel inşaatının tamamının bitirilmesiyle çift tüpün kesintisiz olarak ulaşıma açılacak ve üst düzey bakanların milletvekillerinin de katılımıyla resmi törenle birlikte ulaşıma kesintisiz olarak açılacak.

Mehmet Yeles / Yeni Şebinkarahisar Gazetesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım