Giresun Haberleri

Ahmet Yelis Asgari Ücret En Az Net 3.000 Lira Olmalı

0

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yelis tespit edilecek asgari ücret ile ilginç tespitlerde bulundu. Yelis yaptığı açıklamada “ILO’ya üye 187 ülkenin %90’ında asgari ücret uygulanmaktadır. Covid/19 salgınından önce bile küresel çapta 266 milyon insan asgari ücretin altında gelir elde etmekteydi. Asgari ücret politikalarının etkili olması ve uygulanabilmesi için kapsamlı bir önlemler paketi uygulanmalıdır. Kayıt dışı istihdamla mücadele edilmeli, kayıt dışı çalışanların ise kayıt içi çalışmaları sağlanmalıdır.

30 milyonluk işgücümüz içinde 25 milyon istihdam edilen ve kısmi çalışma kapsamında olanlarla ve ücretsiz izin kullandırılanlar haricinde aktif 21 milyon çalışanımız bulunmaktadır. Ülkemizde 7 milyon civarı çalışanın asgari ücret alması tespit edilecek asgari ücretin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Asgari ücrete yakın ücret alanlarda değerlendirildiğinde neredeyse çalışanlarımızın yarısını açıklanacak rakam ilgilendirmektedir. Ücretlerdeki artış için en önemli şart işsizliğin oranının düşük olmasıdır. Ülkemizdeki işsizlik oranının yüksek olması, yüksek ücretin önündeki en önemli engeldir.

İşsizlik Önemli Boyutlara Ulaştı

TUİK’in açıkladığı resmi işsizlik %12,7, tarım dışı işsizlik %14,9 ve genç işsizlik %24,9 oranındadır. Geniş anlamdaki işsizlik oranı ise %25i aşarak 10 milyon işsiz sınırını zorlamaktadır. Bu tablo dahi üretim ekonomisine geçişin ne denli önemli ve acil olduğunu bize göstermektedir. Asgari ücrette reel olarak ciddi oranda artış olsa dahi “ara sınıf ücretler” yükselmemiş ve dahi asgari ücret ortalama ücret haline gelmiştir. Asgari ücretteki son 10 yıllık % 276 artış oranı ortalama ücretlere yansımamıştır.

Vergi dilimlerindeki matrahın ücret artışına paralel olarak arttırılmaması ise, bırakın ücretlerdeki vergi yükünü azaltılması beklentisini karşılamayı, vergi yükünü daha da fazlalaştırmıştır.

Sonuç olarak; temel ücret haline dönüşen asgari ücretin tespitinde, zikrettiğimiz tüm hususlar ile açlık sınırı değil, yoksulluk sınırı göz önüne alınarak asgari ücret tespit edilmelidir.

Bütçe gider artış oranı olan %22 nispetinde bir artış ile 2.855.-TL ve vergi dilimlerindeki düzeltmelerle birlikte asgari ücret en az net 3.000.-TL olmalıdır. Ekonomik sistem talep eksikliği olduğu zaman sıkıntıya düşer. Asgari ücretin artması ekonomiyi sıkıntıya sokmaz, zekâtını vermekte zenginin mal varlığını eksiltmez” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım