Giresun Haberleri

Akfa Çay Fabrikası Kendi İpini mi Çekiyor?

0

Eynesil ilçesinde faaliyet gösteren yaş çay fabrikaları 2020 sezonunda peşin para çay alırken, Akfa Çay fabrikasının 2019’dan yaş çay ödemesinin bulunması ilginç değil mi?

1 yılda para zaten eriyip kayboldu!

Mayıs çayını ise 2021 yılının ilk aylarında vermeyi, 2. Yaş çayı da peşin para olarak alacağını açıklayan Akfa Çay Fabrikası, 2. sürgün çayın neredeyse sonlarına gelirken, tarihinde ilk kez ilçe genelinden çay alamadı. Bu bence fabrika yöntemine bir mesajdır!

Akfa’nın, Mayıs çayında “bize çay vermeyenin 2.ve 3. Çayda çay almayacağız” tehdidi vatandaş da büyük karşılığını gördü ve 2. çayda üretici 40 yıldır her koşulda çayını verdiği Akfa’ya çayını vermedi.

Ve fabrika tarihinde ilk kez bu kadar boş.

Of ilçesinden 18 tonluk araçlarla gelen yaş çay gelmese, makinalar duracak neredeyse!

1 hafta önce sosyal medyaya düşen görüntüler yaraya tuz oldu adeta.

Vakfıkebirli bir vatandaşın Akfa’nın bölgede uyguladığı çay politikasını net olarak izah etmesi, bence Akfa Çay fabrikası için büyük bir darbe oldu.

Zaten 40 yılın politikasıdır. Bu vesileyle her şey deşifre olmuş oldu. Bizim yıllardır savunduğumuz ve üstüne basa basa üreticinin hakkı yeniyor, ‘ey üretici hakkını ara’ dediğimiz boşuna değildi…

Videoyu izleyen Eynesilli üreticiler kendilerini enayi yerinde görmesi bizim yıllardır anlatmak istediğimizin deliliydi…

Trabzon’un farklı ilçelerinden ve Çanakçı ilçesinden peşin para, hem de piyasanın üstünde çay alıp, 40 yıldır faaliyet gösterdiği ilçeden neredeyse 1 yıl vadeli çay alması üreticiyi enayi yerine koymaktan başka bişi değildir.

Sahi siz bu ilçe halkını ne olarak görüyorsunuz?

Akfa Çay fabrikası Eynesil’e değil, bölgeye lazım olan bir fabrikadır.

Akfa’nın 40 yıldır süregelen politikasını bir an evvel değiştirmesi gerekir. Artık bu çakal sistemin işlemeyeceği pek ala ortadadır.

2.sürgün çayda ilçe genelinden çay alamayan Akfa Çay Fabrikası, bu kriterlere göre 3. Sürgünde de çay alamayacak ve sezonu büyük bir olasılıkla zarar ederek kapatacak.

Araştırmalar ve analizlerin ışığı doğrultusunda, Dünyanın en kaliteli çayı Eynesil’de üretiliyor.

Aroması en yüksek çay.

Üretici bu bilinçle çayını toplayıp, en uygun fabrikaya peşin para mahsulünü vermelidir.

Biz üretici olarak şunu tavsiye ediyoruz…

Trabzon’u en ücra köşesinden normal fiyatın üstünde aldığı yaş çayı, Eynesil’de normalin altında bir fiyattan al. Eynesil dışında aldığınız çayın nakliyesi bile bir dünya para.

Üreticiye hakkını verin, siz de kazanın üretici de kazansın.

Bu arada, Akfa Çay fabrikasından 100’lerce emeklimizin de olduğunu hatırlatırım.

Fikret BODUR

30.07.2020

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım