Giresun Haberleri

Büyük Usta Seni Unutmadık, Unutturmayacağız

0

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener’in kemençeyi konuşturan adam efsanevi büyük kemençe üstadı Kâtip Şadi’ye vefası bitmiyor. Tolga Erener’in talimatlarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen, somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı sanatçı unvanı sahibi, kemençeyi konuşturan adam efsanevi büyük kemençe üstadı Kâtip Şadi’nin ilçenin Derekuşçulu Köyünde bulunan mezarı yaptırıldı. Kemençe üstadı Kâtip Şadi’nin Derekuşçulu Köyündeki mezarını ziyaret eden Belediye Başkanı Tolga Erener, Şadi’nin ruhuna dualar okudu.

Büyük Kemençe Üstadı Kâtip Şadi’nin 2020 yılında hayatını kaybettiğini hatırlatan Belediye Başkanı Tolga Erener, “Göreleliler onun sanatıyla büyüdü. Onunla güldü, onunla oynadı, onunla hüzünlendi, onunla ağladı. Gönüllerde büyük taht kuran Kâtip Şadi’yi özlüyoruz. Şadi, Görele için unutulmaz bir sanatçıydı. Kemençeyi konuşturarak, ilçenin dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynadı. Ne yapsak onun hakkını ödemek zor olduğunun bilincindeyiz. Belediye olarak üzerimize düşen görevi yerine getirerek, büyük usta Kâtip Şadi’nin sağlığında da, hastalığında da yanında olmaya gayret gösterdik. Ne yazık ki ilçemizde tek olan yaşayan efsanemiz Kâtip Şadi’yi 2020 yılında kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık. Şadi’nin Derekuşçulu Köyünde bulunan mezarını da yaptırarak, dualarımızla onun yanında olduğumuzu aktardık. Rahat uyu büyük usta Görele’ye seni unutturmayacağız. Görele seni unutmayacak” dedi.

Kâtip Şadi Kimdir?

1938 yılında Giresun’un Görele ilçesi Derekuşçulu köyünde dünyaya gelen Kâtip Şadi, 10 yaşında Göreleli kemençe üstadı Durkaya’nın öğrencisi olarak kemençe çalmaya başladı. 15 yaşında ilk kemençesine sahip olan Kâtip Şadi, 1966 yılında ilk plağını çıkardı. Çok sayıda plak ve kaset dolduran Şadi, TRT’ye de kaset yaptı. Yörede kemençe ile çalınan çoğu müzik Kâtip Şadi’ye aittir. Görele ilçesini Türkiye’ye, hatta dünyaya tanıtan kemençe üstadı olarak kabul edildi. Yaklaşık 600 eseri bulunan Şadi, son olarak ‘Her Zaman Gelemezsin’ ve ‘Almanya’dan Geliyor’ albümlerini piyasaya sürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen, somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı sanatçı unvanı sahibi Kâtip Şadi’ye Giresun Üniversitesi tarafından da fahri doktora unvanı verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım