Giresun Haberleri

Çamoluk Ziraat Odası Siyez Unu Satışına Hazırlanıyor

0

Giresun’un Çamoluk ilçesinde Ziraat Odasının başlattığı ekonomik projeler sonuçlarını çiftçilere yansıtmaya başladı. Konuyla alakalı Alucrahaber’e açıklamalarda bulunan Çamoluk Ziraat Odası Başkanı Ali Tatar, çiftçinin emeğini paraya çevirmek için büyük bir gayret gösterdiklerini iletti.

Başkan Tatar, “Çamoluk ilçemizde 3 yıldır aralıksız siyez buğdayı üretimini yapmaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz organik mahsulü de Giresun’dan anlaştığımız bir işletmeciye toptan olarak satıyoruz. Projelendirdiğimiz bu çalışmada gördük ki talep oldukça fazla, bizde bunu yöresel kalkınma projesine çevirerek Tarım Havzası oluşturmak için DOKAP, GİRKAP gibi kurumlarla teşviklerden hibelerden çiftçilerimizi istifade ettirmeye çalışıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde ülkemiz için önemli bir marka olan firma yetkililerine siyez buğdayımızın numunelerini gönderdik ve numunemizi beğendiler. Bizden talep ettikleri ürünü üretmemiz şu aşamada mümkün değil. Bizde talep edilen ürünü hazırlayabilmek adına bölgesel kalkınma için Alucra, Şebinkarahisar hatta Şiran Ziraat odalarına tohum göndererek ürünün ekilmesi için gayretlerimiz oldu. Çiftçimizin mahsulünü alıp ürünlerini anında paraya çevirerek doğrudan talep eden firmalara satışı gerçekleştireceğiz.

Markalaşma adına bir çok adım attık. Üretilen siyez unumuzu “Mindeval Unu” adıyla pazarlama çalışmalarımız devam etmekte. Ayrıca Coğrafi İşaret için başvuruda bulunarak bu ürünü ilçemiz adına tescillemeye çalışıyoruz.

Sosyal medya üzerinden bazı bilgileri de düzeltmek gerek, Ziraat Odaları olarak bizim şuanda perakende satışımız mevzuat gereği yapılamamaktadır.

Türkiye Ziraat Odaları Birliğimize Çamoluk Ziraat Odası olarak perakende satışı yapabilmek için gerekli izinlerin talebinde bulunduk. İzinler geldiği takdirde veya gelmediği durumda kooperatifleşerek Çamoluk’ta üreticimizin yetiştirdiği, ürettiği Bal, Kuru Fasülye, Ceviz, Siyez Buğdayı, Bulgur, Makarna, Un gibi bu yörede hasat edilen birçok ürünümüzün satışını perakende gerçekleştiriyor olacağız.

Alınan hibeleri tarım ekonomisine kazandırmak, çiftçilerimize ekonomik kazanç sağlamak için var gücümüzle çalışmaya projeler üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Alucrahaber.com / Kadir Bekiroğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım