Giresun Haberleri

Eynesilli Profesör Hemşerimizin Büyük Başarısı

0

Gebze Teknik Üniversitesinde (GTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümünde görev yapan Eynesilli Prof. Dr. Mehmet Melikoğlu, 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren bilim adamı oldu.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından hazırlanan, farklı alt disiplinlerde dünyadaki 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 160 bin kişiden oluşan liste Plos Biology Dergisi’nde yayımlandı.

Bilimsel makalelerin, atıf oranlarının, yazar sırası ve sayısı gibi kriterlerin, kompozit indikatör bilimsel etki endeksi kullanılarak değerlendirmeye alındığı araştırma, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir komisyon tarafından gerçekleştirildi.

Liste hazırlanırken bilim insanlarının h-indeksi, yayın ve atıf sayısı gibi önemli ölçütler göz önüne alınarak 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sıralama yapıldı. Çalışmada, 1996-2019 yılları arasında en az 5 makale yayınlamış olan yaklaşık 7 milyon araştırmacının tüm akademik kariyerleri boyunca yaptığı çalışmalar incelenerek 159 bin 684 bilim insanı listelendi. Türkiye’den 614 bilim insanının yer aldığı listede Eynesilli Prof. Dr. Mehmet Melikoğlu da yer aldı.

Eynesilli İşadamı Mehmet Melikoğlu’nun yeğeni olan Prof. Dr. Mehmet Melikoğlu’nun başarısı ilçede sevinçle karşılandı. Eynesilli İşadamı Mehmet Melikoğlu yeğeninin başarısından gurur duyduğu nu belirterek ”Abim Kazım Melikoğlu’nun oğlu olan Prof. Dr. Mehmet Melikoğlu’nun bu başarısından dolayı kendisi ile gurur duymaktayız. Amcası olarak başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Harita Yüksek Mühendisi baba ve Kimya Mühendisi annenin oğlu olan Prof. Dr. Mehmet Melikoğlu 1982 yılında dünyaya geldi. Eynesil’in Derebaşı nüfusuna kayıtlı olan Prof. Dr. Mehmet Melikoğlu Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünü 2005 yılında birincilikle tamamladıktan sonra 2008 yılında da süresinden daha az bir zamanda Manchester’de Kimya Mühendisliği Bölümünü tamamladı.  

Haber: Ahmet CEYLAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım