Giresun Haberleri

Giresunluların İkinci Şehitliği Haymana’da Yapılıyor

0

42. Gönüllü Alay Komutanı Tirebolulu Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ın kabrinin Haymana’da olduğu yapılan çalışmalar sonucu mezarın yeri tespit edilmesiyle Tirebolu Dernekler Federasyonu; hemşerileri Hüseyin Avni Alparslan’ın Ankara Haymana’da bulunan mezarının Anıt Mezar ve Şehitlik olarak düzenlenmesi için TBMM‘de Giresunlu Milletvekilleri Hasan Turan, Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ve belediye yetkilileri, Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve diğer yetkililer ile istişarelerde bulunarak bir an önce çalışma yapılması konusunda gayretler ortaya koymuştu.

Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF)’den yapılan açıklamada; “Bu çalışmalardan sonuç alınmasının mutluluğu içerisindeyiz. İnşallah Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ın anıt mezarı şahadetinin yüzüncü yıl dönümü olan 30 Ağustos 2021 gününe yetişecek” denildi.  Çalışmalar esnasında TİRDEF’in gündeme getirdiği Haymana ve Tirebolu’nun kardeş şehir olma fikrinin de hayata geçmesi bir takım çalışmalar yapılarak, belediye meclislerinden karşılıklı kardeş şehir kararları alınması sağlandı.  Törenden önce Tirebolu-Haymana Kardeş Şehir imza töreni yapıldı. Törene; Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz, Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Sabri Öztürk, Tirebolu Belediye Başkan Vekili Temel Cırıt, TİRDEF Genel Başkanı Necdet Demirel ve yönetim kurulu üyeleri, Harşit Dernekler Federasyonu Başkanı Temel Bilecen, Haymana Dernekler Federasyonu (HAYFED) Başkanı Suat Dinç katıldı.

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut kardeş şehir töreninde yaptığı konuşmada; “Bu yıl Sakarya Meydan Muharebesinin 100’cü yılı, 100 yıl önce bu topraklarda canını veren vatan evlatları, Giresun ve Tirebolulu çok sayıda şehidimiz var. Sakarya Meydan Muharebesinde şehit olan on bin şehidin beş bin yedi yüz on üç tanesi bizim topraklarda, bugün Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt Mezarı temel atma töreni yapacağız. Tirebolu Belediyesi ve Haymana Belediye Meclisimiz de karar alarak kardeş şehir olduk. Hayırlı olsun” dedi. Giresun Milletvekili Cemal Öztürk söz alarak; “Bugün tarihi bir olaya tanıklık ediyoruz. Tirebolu ve Haymana Belediyemiz kardeş şehir oluyor. Bu kardeşliği dedelerimiz yüz yıl önce bu topraklarda yapmış. Düşman meclisi dağıtmak üzere gelince Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan komutasında 42.Gönüllü Alayı geri dönmemek üzere ant içerek buraya gelmiş, düşmanı geri püskürtmüş. Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve 42. Alayın tamamı burada şehit olmuştur. Allah bize bir daha İstiklal Savaşı yaşatmasın. Yaşanacak bir istiklal savaşına da her zaman hazır olduğumuzu ifade ederim” dedi. Kardeş şehir imza protokolünün ardından Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt Mezarı temel atma töreni yapılacağı alana geçildi.

Anıt Mezar ve Şehitlik Temel Atma Töreni açılış konuşmasında Milli Park Müdürü Ömer Aygül; Müdürlüğümüz 2015 yılından bu güne yüz kilometrelik bir hat oluşturarak bölümler halinde yüz otuz sekiz bin dekarlık bir alanı kapsamaktadır, yapılan çalışmalarda bu alanda dört bin şehit bulunmuştur, bundan önce yedi şehitlik daha tespit edilip anıt mezar yapılmıştır, bu bizim sekizinci Şehitliğimiz olacaktır. Şehitliklerin tespiti Cumhuriyet Üniversitesi ve bizim personelimizin çalışması ile tespit edilmiştir. Şuan bulunduğumuz şehitlikte 23 Mart-30 Ağustos tarihleri arasında yapılan bu sene Haymana tanıtım merkezi olarak düzenlediğimiz binanın o dönemde hastane olarak kullanıldığını ve hastanede şehit olanların defnedildiği şehitliktir. Alt tarafta 14, yan tarafta da 100’e yakın şehit vardır, ruhları şad mekânları cennet olsun” dedi.

Yoğun yağmura rağmen törene katılım yüksek oldu. Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Necati Tığlı, İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, Giresun Valisi Enver Ünlü, Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Tirebolu Belediye Başkanı vekili Temel Cırıt, Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, TİRDEF Genel Başkanı Necdet Demirel, Araştırmacı Yazar İsmail Kahraman, Eynesil Ören Belde Belediye Başkanı Mustafa Eren, Giresun Gönüllü Alay kıyafetli Giresun Uşakları, iş dünyası ve STK temsilcileri katıldılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım