Giresun Haberleri

Körüklü Çizmenin Akıbeti Belli Değil

0

Kaybolmaya yüz tutmuş olan “Körüklü çizme” imalatının son temsilcilerinden Türkay Yavaş(60) Ordu’nun Altınordu ilçesinde körüklü çizme üretimine devam ediyor.

İşin erbabı ustaların eğitmiş olduğu çıraklar ile nesilden nesile günümüze ulaşan “Körüklü çizme“ imalatı yetiştirecek yeni nesil bulunamadığı için yok olmaya yüz tutmuş geleneksel meslekler arasına giriyor.

2015 yılında 28. Ahilik Haftası kutlamalarında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yılın ahisi seçilmiş olan Türkay Ustanın girişimleri ile Ordu ilimizde devam eden körüklü çizme imalatı Aydın ve Kuşadası’nda üretilmeye devam ediyor.  Ülke genelinde Körüklü Çizme imalatı yapan 3-5 kişiden biri olan Türkay Yavaş Karadeniz bölgesinde son usta olarak biliniyor.

Somut olmayan kültürel miras taşıyıcı olması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sanatçı ünvanı ile birlikte kimliği alan Türkay Yavaş Karadeniz Bölgesinin tamamı yurdumuzun bir bölümüne ve yurtdışına hitap eden sayılı kişiler arasında.

Akordeon körüklü çizme önceleri zenginlik ve asaletin simgesi olurken günümüzde Yayla Şenlikleri, Mayıs Yedisi, Hıdırellez gibi mahalli ve mevsimsel törenlerde, at yarışlarında, folklor gösterilerinde, düğün merasimlerinde kullanılmaya devam ediliyor.

Yurtiçi, yurtdışı ve Karadeniz Bölgesinden gelen siparişlerin yapım aşaması 15 gün sürüyor. %100 hakiki deri ve köseleden imal edilen körüklü çizmeler tercihe göre tabanda kösele haricinde farklı materyallerde kullanılabiliyor. Tabana uygulanacak malzeme cinsi fiyat farkı oluşturuyor. Kösele olması durumda 1000 TL diğer materyaller kullanıldığında malzemenin cinsine göre fiyat 800 TL’ye kadar iniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım