Giresun Haberleri

Muharrem Ayı ve Aşure Orucu Hakkında Düşüncelerim

0

Bu Cuma Namazını köyde kıldım. Fındık toplama mevsimi, köy kalabalık, dolayısı ile cemaatte iyi. Kılmayan utansın. Yaradan can, mal, evlat, sağlık vermiş, sen haftada bir defa olsun, bir cumaya gitmekten imtina ediyorsun. Allah akıl versin, hidayete erdirsin.

Cumanın konusu Hicri 1444. Yılbaşı, Muharrem ayı, Muharrem orucu ve Aşure günü. Hutbeyi Diyanet işleri Başkanlığı hazırlamış. İmam okudu, aydınlandık.

Peygamberimiz bir hadisinde “On Muharrem günü öncesi ve sonrası toplam üç gün oruç tutun” demiş.  Kim demiş?  Kuran’da var mı? Hicri yıl Peygamberimiz zamanında yürürlükte miymiş?

Böyle bir emir Kuranda yok. Hicri takvim Peygamberimizin ölümünden sonra kullanılmaya başlandı.  Kuran’da tek oruç, Ramazan ayında tutulan 30 günlük oruçtur. Bazen ay hesabına göre 29 gün tutulur.

Peygamberimiz bir Yahudi geleneği olan 10 Muharrem orucunu Yahudilerin tuttuğunu öğrenince; Musa Peygamber’e inancı ve saygısından “Tutalım ama bir gün olmasın.  Onlara benzemeyelim.  Bir gün önden, bir gün ardından olmak üzere üç gün olsun” demiş. Ramazan orucu ayeti inince bu konuyu hatırlatanlara “ister tutun, ister tutmayın. Hakiki oruç Ramazanda tutulan oruçtur” demiştir.

Yani böyle bir oruç olayı; içkiliyken namaz kılanlara, daha sonra içkinin haram olması üzerine “içkiliyken namaza yaklaşmayın” hükmünü hatırlatıyor. İsteyen 358 gün oruç tutsun. Ama işin içine Hz. Muhammedi karıştırmasın.

Gelelim 10 Muharrem Aşure gününe. 10 Ekim 680 yılında Hz. Ali’nin küçük oğlu, Hz. Hüseyin aç ve susuz olarak Irak’ın Kerbela şehrinde şehit ediliyor. Hz. Hüseyin’in aç ve susuz ölümü İslam âlemini acıya boğuyor. Onun bu şekilde şehit edilmesine üzülen samimi Müslümanlar yemek, daha ziyade tatlı pişirip anısına dağıtıyor.  Böylece adı Aşure olan ve dua için dağıtılan aşure geleneği başlıyor.   Aşure günlerinde oruç tutma geleneği gelişiyor.

Kerbela’dan geçtim. Kabrine uğradım. Camisinde 2 rekât namaz kılıp ruhu için dua ettim. Hz Hüseyin Hz Muhammedin torunudur, Hz Muhammet’ten tam 48 yıl sonra şehit edilmiştir.

Hz Muhammet ölümünden önce Arafat’ta Müslümanlara veda etmiştir. Veda hutbesinde Kuran’ın tamamlandığını, İslam adına bütün söyleneceklerin, dini konularda uyulacak emirlerin tamamlandığını ifade etmiş, meydanda bulunan yüzbin Müslümanı şahit tutmuştur.

632 yılında her konuda ibadet ve yasakların tamamlandığı bir dine yeni yeni ibadetler eklemek de neyin nesi oluyor?

Editörün notu aşura hakkında daha fazla bilgi için https://islamansiklopedisi.org.tr/asura linkine bakılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım