Giresun Haberleri

CHP, Giresun’un İl Oluşunun 100.Yıldönümünü Kutladı

0

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanlığınca hazırlanan yazılı bildiride Giresun’un il oluşunun 100. Yılı kutlandı.

Bildiride “23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasından 8 ay kadar sonra, Gazi Mustafa Kemal’in başkanlığında toplanan I. Meclis Giresun’un müstakil bir sancak (liva) olmasına karar vermiş, “Giresun Müstakil Livası Teşkiline Dair Kanun” bundan tam 100 yıl önce 4 Nisan 1921 tarihinde Resmi Gazete’de (Ceride-i Resmiyye) yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Böylelikle Cumhuriyetin ilanından önce Giresun,  11 Ağustos 1923’te çalışmaya başlayan II. Mecliste Hacim Muhittin Çarıklı, Hakkı Tarık Us, Musa Kazım Okay, Ali Şevket Çolak ve Tahir Karadeniz’den oluşan 5 milletvekili ile temsil edilmiş, türlü kahramanlıklarının ve fedakârlıklarının yanında siyasi açıdan da Cumhuriyet’in ilanına katkıda bulunmuştur.

Milattan önce 8. yüzyıla kadar dayanan köklü bir geçmişe sahip şehrimizin Cumhuriyet döneminde il statüsüne eşdeğer bağımsız bir statü kazandığı bu özel gününü kutluyor, tüm Giresunlu hemşerilerimize saygılarımızı sunuyoruz” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım