Giresun Haberleri

Törnüklüler, Giresun’a Bağlanmayı Tercih Ettiler – Ömer Tekin 

0

Giresun’un Doğankent İlçesine bağlı iken 30 yıl önce bir gecede referandumsuz, vatandaşın haberi olmadan Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlanan Günyüzü Köyü daha sonra Günyüzü ve Üçtaş köyleri olarak iki ayrı muhtarlığa ayrılmıştı.

Coğrafi ve fiziki olarak Doğankent ilçesine yakınlığı nedeniyle bu ilçeye bağlı olması gereken iki köy, vatandaşlarının bilgisi dışında Kürtün ilçesine bağlanmış olsa da ekonomik, sosyal ve kültürel bağlarını Doğankent’ten 30 yıldır hiç koparmadılar. Kürtün ilçesi ve Gümüşhane ili ile sadece resmi işlemler yönünden bağı olan iki köy halkı, yıllardır geri dönmek için her türlü girişimde bulunmalarına rağmen olumlu bir aşama kaydedememişti.

İki köyün vatandaşları, muhtarları ve sivil toplum kuruluşları ile kanaat önderleri aracılığı ile ısrarlı çabaları sonucunda nihayet referandum sandığını kendi tercihlerinin sorulması için kurdurmayı başarmıştı. 4 Eylül 2021 tarihinde yapılan referandumda iki Yıllardır bu gelişmeyi bekleyen köy sakinleri de kararlarının net olduğunu belli edercesine belirgin bir şekilde tekrar Doğankent ilçesine bağlanma arzularının sandıklara yansıttı.

Yapılan referandum ile Üçtaş Köyünde kayıtlı 650 seçmenden, 3 sandıkta 520 seçmen oy kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre sandıktan 474 Evet, 33 Hayır ve 33 Geçersiz oy çıktı. Yine Günyüzü Köyünde kayıtlı 623 seçmenden, 472 seçmen oy kullandı, resmi olmayan sonuçlara göre sandıktan 272 Evet, 196 Hayır ve 4 Geçersiz oy çıktı. Referandum sonucunda Üçtaş köyünde oy kullanan seçmenlerin %93 ile Günyüzü köyünde oy kullanan seçmenlerin %58’i Doğankent ilçesine bağlanmak için “Evet” oyu kullandı.

Üçtaş ve Günyüzü halkının ısrarla Doğankent’e bağlanma isteğinin (yıllar önce kendilerinin görüşü ve talebi alınmadan bir oldu-bitti ile bir gecede Gümüşhane’ye bağlanma kararındaki yanlıştan dönülme talebinin) gerçekleşmesine biraz daha yaklaşılmış oldu. İlgili Mevzuatlar gereği bundan sonraki süreç Gümüşhane Valisinin görüşü, Gümüşhane İl İdare Kurulu ile Gümüşhane İl Genel Meclisi’nin istişari kararıyla birlikte hazırlanacak dosya gerekli değerlendirmelerin yapılması ve karar verilmesi için İçişleri Bakanlığına gönderilecek.  Yapılacak değerlendirmelerin sonunda nihai kararı İçişleri Bakanlığı verecek.

Vatandaşlarımızın menfaati ve mağduriyetlerinin giderilmesi açısından sonuçların kendilerine ve Doğankent’e ve Giresun’a hayırlı olmasını dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım